NAKUPOVÁNÍ img

Slevové akce Black Friday v roce 2018

kuponer.cz 23. 09. 2018 1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Černý pátek se pomalu, ale jistě blíží. Ne, nemusíte se obávat, nečeká nás tragický den na českých silnicích. Jako každý rok budou kamenné i internetové obchody nabízet výrazně nižší ceny mnoha produktů!

Black Friday aneb nakupte s výraznými slevami

Black Friday neboli Černý pátek je marketingovou akcí, která má zákazníky nalákat na výprodej a výrazně nižší ceny určitých produktů (mnohdy až 80 %!). Původně existovala pouze na území Spojených států amerických a Kanady, ale postupně se rozšířila i do dalších zemí světa. V dřívějších dobách přitom otevíraly kamenné prodejny na Černý pátek výrazně dříve než obvykle (některé už o půlnoci), protože o akci byl mezi nakupujícími enormní zájem.

Postupně se ovšem celá akce přesunula především do online marketingu, takže součástí Black Friday jsou dnes i mnohé internetové obchody. Nakoupit z pohodlí vlastního domova a ještě s výraznými slevami je samozřejmě snem každého zákazníka. V České republice přitom tuto marketingovou akci registrujeme od počátku 21. století a v současné době se i na našem území jedná pro zájemce o různé druhy zboží o velmi oblíbený den.

Kdy je Black Friday 2018 a kde budete moci nakoupit levněji?

Černý pátek probíhá tradičně na konci listopadu, a to den po Dnu díkuvzdání, který se v USA slaví vždy čtvrtý listopadový čtvrtek. Vzhledem k této době tedy není nic divného, že bývá obecně považován za počátek hektického předvánočního nakupování. Obchodníci navíc vycítili šanci prodat více zboží, takže je svátek nákupů stále častěji také v jiných obdobích roku, a to především na jaře.

Tradiční akce bude ovšem letos opět na konci listopadu. Kdy je Black Friday 2018? Letos nás čeká 23. listopadu, ačkoli různé slevy budou probíhat už v předešlých dnech (zhruba od 20. listopadu) a některé ze zúčastněných obchodů je ponechávají i v dny následující. Pokud tedy nechcete propásnout velké slevové akce, zakroužkujte si v kalendáři právě toto období.

Black Friday se u nás aktuálně účastní mnoho kamenných obchodů jako např. Palladium v Praze. Jak už jsme ale zmínili, pro mnohé nakupující je pohodlnější využít služeb e-shopů. Pokud tedy chcete pomalu začít nakupovat dárky na Vánoce, udělejte si seznam, který se vám bude na konci listopadu hodit. Do akce Black Friday se totiž jako obvykle zapojí internetové obchody, které nabízejí nejrůznější zboží. Jaké z největších e-shopů jsou do akce zapojeny a půjde v nich nakoupit levněji?

  • Alza Black Friday – Alza je původně obchod s elektronikou. Dnes se však ale spíše jedná o internetový obchodní dům a mj. o největší e-shop v České republice.
  • Black Friday Mall – další tuzemský obchodní dům, který nabízí nejrůznější druhy zboží od elektroniky, přes oblečení až po dětské hračky.
  • Okay Electro Black Friday – tradiční český prodejce elektroniky. V roce 2012 navíc došlo ke spojení se společností Jena, takže dnes si tu lze pořídit rovněž nábytek.
  • Black Friday Euronics – prodejce elektroniky, který patří v České republice rovněž k nejznámějším a slevy jistě využije mnoho zákazníků.
  • Black Friday Mironet – jeden z nejstarších obchodů s elektronikou a výpočetní technikou na našem území. Vznikl ostatně ještě v době Československa (1992).
  • Black Friday Datart – pokud chcete výrazně levněji pořídit spotřební elektroniku, na Černý pátek můžete nakoupit také u prodejce Datart.
  • Black Friday TS Bohemia – sháníte-li nejen elektroniku, ale také kancelářské potřeby či příslušenství pro dům a zahradu, využít lze slevové akce na TS Bohemia.
  • Black Friday CZC – původní název obchodu zněl Czech Computer. Je tedy zřejmé, že se zaměřuje zejména na počítače, seženete tu ale i další elektroniku.
  • Black Friday Sephora – slevy budou na konci listopadu nabízet i e-shopy s parfémy a kosmetikou. Mezi nimi např. Sephora.

Černý pátek se kvapem blíží a uvidíme, zda bude pro prodejce stejně úspěšný jako ten loňský. Pro Alzu Black Friday např. vloni přinesl nárůst prodeje o 43 %, když si během toho období (tedy nejen v pátek) zákazníci pořídili 1,1 milionu kusů zboží! Rekordní tržby ovšem hlásily i další internetové obchody. Black Friday u Mallu dokonce znamenal nárůst tržeb o 50 % a Black Friday u Euronics pak přinesl zhruba totožné navýšení prodeje. Zkrátka a dobře Černý pátek mezi nakupujícími „frčí“, jenže…

Obchod je pořád jenom obchod. Slevy nemusí být ani zdaleka tak výrazné!

Prodejci se na Black Friday často chlubí slevami až o několik desítek procent. Na druhou stranu jsou často stanovovány z přemrštěných cen. Zdaleka proto nemusí být tak výhodné, jak se „tváří“. Vloni např. dosáhla průměrná sleva v e-shopech „pouze“ 17 %. Mnozí prodejci se navíc snaží výprodejem během Černého pátku zbavit neaktuálního sezónního zboží, případně výrazně zlevňují tzv. „ležáky“ neboli produkty, jež se příliš neprodávají. Přes tato konstatování ovšem stále platí, že si v tomto období můžete pořídit velké množství zajímavého zboží výrazně levněji!

Zajímavost na závěr: kde se vůbec vzalo označení „Black Friday“?

Název Black Friday se původně používal k označení poklesu cen v roce 1929, a to konkrétně k počátku světové krize. Největší burzovní krach v dějinách ovšem začal 24. října, což byl čtvrtek, takže k tomuto okamžiku se vztahoval název Black Thursday. K největšímu propadu na newyorské burze pak došlo 29. října, tedy v úterý, existuje tedy i označení Black Tuesday. Samotný termín Černý pátek byl použit až později, a to ve Philadelphii. Popisoval přitom dopravní zmatek následující po Dnu díkuvzdání. Teprve později tedy získal pozitivní význam, tak jej známe dnes.