KUPONER img

Jak funguje cashback?

Kuponer.cz 06. 04. 2018 1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Víte, co je to cashback? Spoustě lidí se při vyslovení tohoto slova vybaví cashback z platebních karet, ale o tom dnes psát nebudeme, přestože princip je v podstatě stejný. Pokud nevíte, jak cashback na pltebních kartách funguje, tak právě pro vás je určený první odstavec, který tuto problematiku zjednodušeně a zkráceně vysvětluje.

Jedná se o službu, kterou poskytují některé banky svým klientům, ale především vydavatelé platebních karet. V Evropě je rozšířený například program Mastercard Priceless Special. Pokud budete platit danou kartou, tak můžete u vybraných obchodníků získat zpět několik procent z utracené částky. Jak je to možné? Jednak vydavatel karty získává malé procento z vámi utraceného objemu peněz, o které se s vámi může rozdělit. Praxe je však taková, že vydavatel karty získá od obchodníka malou provizi (určenou právě jako cashback), kterou Vám poté vrátí ve formě peněz. Všechny strany na tom vydělají, obchodník získá zákazníka, Mastercard spokojeného klienta a konečně Vy získáte peníze zpět na účet.

Jak funguje cashback na internetu?

Cashback u internetových obchodů funguje dost podobně jako cashback u platebních karet. Portál, který cashback zajišťuje má s internetovými obchody uzavřenou smlouvu. Cashback portál, přes který nakoupíte získá provizi za přivedeného zákazníka, většinu z této provize Vám poté připíše na Váš účet. Jakmile bude odměna schválena, můžete si ji nechat vyplatit, obvykle na bankovní účet.

Takto můžete získat obvykle jednotky procent z celého nákupu. Například při nákupu v módním eshopu Answear.cz za 4 000 Kč můžete jen díky bezplatné registraci a tomu, že přejdete do obchodu přes cashback portál získat 160 Kč nazpět.

Může vzniknout dojem, že zboží by bez cashbacku mohlo být levnější již v základu, když by obchodník mohl o dané procento zboží rovnou zlevnit. Není to však pravda. Do ceny zboží se vždy započítávají náklady na reklamu, kterou v tomto případě zastoupí právě provize pro cashback portál. Zboží tak stojí stejně, jako kdybyste je koupili například přes Heuréku (ta si také bere provizi).

Kolik mohu ušetřit?

Odměna získaná za nákup záleží vždy na provizi, kterou dostane cashback portál a ta zase závisí na tom, jakou marži má na zboží eshop. Obecně jde tedy říct, že na elektroniku, obzvláště pak počítače, mobily a televize je cashback velice malý, pohybuje se okolo jednoho procenta. Tento druh zboží je však také obecně dražší, takže i přes nízké procento odměny může cashback dosáhnout několika stovek korun.

Mezi oblíbené eshopy, které cashback na elektroniku nabízejí patří třeba:

Opačná situace je u módy, doplňků pro domácnost nebo nábytku. Výše cashback odměny může v těchto případech dosáhnout několika procent. Například obchod s módou Freshlabels.cz nabízí cashback 8 %. Není však zdaleka jediný, mezi další obchody s tímto sortimentem, kde můžete získat peníze z nákupu zpět patří třeba:

Co musím pro získání cashbacku udělat?

Ušetřit skrze cashback můžete u většiny velkých internetových obchodů, jako je Mall, Zoot nebo Euronics. Kromě cashbacku však můžete využít i slevové kupóny a svoji úsporu tak maximalizovat.

Získání cashbacku je velice jednoduché:

 1. Vytvořte si zdarma účet na cashback portálu

  Vytvoření účtu na cashback stránce je zdarma

  Zaregistrujte se zdarma na cashback portále

 2. Před nákupem cashback portál navštivte
 3. Přejděte do Vámi vybraného obchodu přes cashback portál

  Do obchodu přejděte přes cashback portál

  K přechodu do obchodu využíjte cashback portál

 4. Do několika hodin od provedení objednávky se odměna připíše na Vámi vytvořený účet

  Odmenu uvidíte na svém účtu

  Cashback se vám připíše na účet

 5. Po schválení odměn si je můžete nechat vyplatit na bankovní účet

Vznik cashback portálů

V České republice nejsou služby cashback stránek rozšířené tak, jako na západě. Služby umožňující získat část peněz z nákupu přes internet zpět začaly vznikat v devadesátých letech v USA a o něco později i ve Velké Británii. Poměrně brzy podobné služby začaly získávat na popularitě která jim vydržela až do dnešních dnů. Je obtížné získat přesná data, ale uvádí se, že skrze cashback portály je ve Velké Británii prodáno až 10 % veškerého zboží přes internet.

Zejména Velká Británie je v tomto případě zajímavým příkladem, kromě služeb cashbacku je zde velice rozšířený i prodej potravin přes internet, ten je ve spojení s cashbackem otevírá všem zákazníkům, jak ušetřit i při pravidelných nákupech.

Členem nějaké cashback služby ve Velké Británii je téměř 10 miliónů Britů. To je téměř 20 % všech lidí (ve VB), kteří využívají internet. V USA by mělo být toto číslo nižší, ale přesné údaje nejsou známy.

Jedním z největších portálů tohoto druhu v USA je Ebates.com, ve Velké Británii poté Topcashback.co.uk nebo Quidco.com

Vyplatí se to?

Obvykle ano, ale záleží vždy na konkrétním případu. Někdy je možné zboží nakoupit v obchodě, který sice cashback nenabízí, ale má nižší cenu. V jiných případech jsou ceny srovnatelné a cashback může být tím rozhodujícím faktorem, který Vám zajistí lepší cenu. Proč tedy tuto možnost ušetřit nevyužít?

Nemusíte však nakupovat levněji jen díky cashbacku nebo porovnání ceny. Kromě těchto dvou možností se ve spoustě případů vyplatí využít i slevový kupón, pokud je k dispozici. Je však potřeba dát si pozor, jaký slevový kupón využíváte, v některých případech může využití slevového kupónu znemožnit získání cashbacku.

Další věcí je to, zda Vám cashback bude vůbec připsán. Šance, že by se tak nestalo je sice velice malá, ale protože vše nezáleží jen na dané službě, tak zcela vyloučit nelze. Naštěstí však většina spolehlivých cashback stránek řeší reklamaci cashbacku a je tak možné jeho připsání docílit i zpětně. Chyba (proč vám není odměna připsána) se může vyskytnout například kvůli zakázání ukládat soubory cookies do prohlížeče, to jsou totiž pro správnou detekci odměny nezbytné.

Cashback na Samsung, Nikon a další značky

Kromě výše popsaných služeb však mohou cashback nabízet i samotné značky. Například služba cashback na Samsung, Canon, Nikon nebo cashback na Huawei. Toto však s výše popsanými službami nemá téměř nic společného, tedy až na samotný základ, kdy vám je vrácena část peněz z nákupu.

Obvykle se jedná o jednorázové akce, kdy chce značka, jako Samsung nebo Nikon zvýhodnit krátkodobě nějaké své produkty. Pro získání cashbacku v těchto akcích je však často nutné nakupit výrobek z oficiální distribuce, tedy té určené pro Českou republiku. Některé obchody však nabízejí výrobky původně určené pro zahraniční trh, jsou totiž často levnější. Pokud chcete mít jistotu nákupu z oficiální distribuce doporučujeme využít „ověřené“ a velké obchody, jako je Mall, Kasa nebo Alza.

Kromě oficiální distribuce jsou také obvykle vyžadovány i další údaje a dokumenty, než vám budou peníze vráceny, musíte třeba doložit fakturu, jméno firmy, od níž jste produkt kupovali nebo výrobní číslo.

V praxi můžete třeba při výběru nové ledničky od Samsungu v eshopu narazit na možnost cashbacku, který se na daný výrobek vztahuje (obvykle je uvedeno u každého takového produktu). Po nákupu se musíte zaregistrovat v nějakém systému dané značky, v případě Samsungu to je stránka https://www.samsung-bonus.eu/cz/, zde musíte vyplnit své osobní údaje a bankovní číslo, kam vám mají peníze přijít. Dále je třeba doložit všechny potřebné dokumenty a údaje o nákupu. A pokud vše souhlasí, tak během několika týdnů dostanete peníze zpět, na svůj účet.

Tento systém je však více než cashback, který jsme popisovali v první polovině tohoto článku formou zpětné slevy, kterou chce přímo značka podpořit prodej určitého sortimentu.