NAKUPOVÁNÍ img

Jak na nákupy v Německu

kuponer.cz 11. 02. 2018 1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Nákup zboží z Německa je značně oblíbený a především lidé z pohraničí často upřednostňují vyrazit za nákupy potravin k západnímu sousedovi. Proč by to někdo dělal? Jaká je motivace vyrazit za nákupy desítky kilometrů daleko, obzvláště, když zde navíc vyroste jazyková bariéra? Důvodem je nejčastěji vyšší kvalita potravin a argument s nižšími cenami, je to však pravda?

Nejen potraviny v německých supermarketech, ale i zboží z německých eshopů je často vyhledávané českými zákazníky. V tomto ohledu je potřeba zmínit především Amazon.de, který na český trh přímo i cílí. Dále Vám poradíme, jak nákup z německých eshopů zvládnout co nejlépe, jak to je s dopravou z Německa a na co si dát při nákupu v eshopu pozor.

Dvojí kvalita potravin

Jiná kvalita potravin a produktů dodávaných do zemí, které označujeme jako západní od zboží na našem trhu byla dříve spíše jen spekulace. Ukazuje se však, že se jedná o běžnou realitu a Evropská komise podobné jednání označuje jako nekalou praktiku a tlačí na nápravu. Lze tedy očekávat, že se kvalita potravin postupně bude sjednocovat, bude to však nejspíše běh na dlouhou trať.

Určitě však nelze říci, že západní se rovná kvalitní a východní zboží je jen levnější náhražka. Dvojí kvalita potravin je pouze u některého zboží, u spousty produktů se s ní nesetkáte nebo dokonce zdejší kvalita převyšuje tu západní (např. Pepsi cola)

Levnější produkty? Jaké jsou skutečně ceny v Německu

Spousta nákupčích také argumentuje nižšími cenami zboží v Německu. Realita je však trochu jiná. Obecně lze říci, že ceny v Německu jsou podobné těm českým, spíše trochu vyšší. Píšeme samozřejmě o supermarketech, v restauracích a službách obecně je cenová hladina podstatně vyšší než ta česká.

Pro ilustraci přikládáme několik produktů a porovnání jejich ceny v Česku a Německu:

 • Chleba – V Německu 28 Kč; 17 Kč v Česku
 • Mléko – V Německu 18 Kč; 17 Kč v Česku
 • Brambory – V Německu 25 Kč; 15 Kč v Česku
 • Kuřecí maso – V Německu 167 Kč; 150 Kč v Česku
 • Cocacola – V Německu 38 Kč; 34 Kč v Česku

*Ceny vycházejí z aktuálních průměrných cen v obchodě iTesco.cz a Amazon.de k 10.2.2018

Kam na nákupy v Německu?

Největším maloobchodním řetězcem v Německu jsou obchody skupiny Edeka, které naleznete hojně v celém pohraničí. Dalšími významnými prodejci jsou Lidl, Penny, řetězce Aldi a Kaufland. Méně rozšířený pak je i Globus, který můžete navštívit poblíž měst Zwickau a Plauen.

Nákup v německém eshopu

Zde článek rozdělíme do několika částí, podle důvodu nákupu v německém eshopu. Jedním z důvodů může být nákup zboží, které v Česku běžně neseženete, těchto případů však v dnešní globalizované společnosti pomalu ubývá. Dalším důvodem může být to, že daný produkt je prodávaný pouze v Německu (např. Google své mobilní telefony dříve prodával pouze ve vybraných zemích) a konečně posledním z důvodů může být kombinace kvality a výhodnější ceny, zde se budeme věnovat především nákupu z Amazonu.

Nákupy v německých eshopech mohou vyjít někdy i levněji.

Nákupy v německých eshopech mohou vyjít někdy i levněji.

Jaké jsou ceny v německých eshopech?

Zda se to vyplatí necháme na Vás, alespoň Vám však pomůžeme se srovnáním cenové hladiny českých a německých internetových obchodů. Budeme srovnávat ceny vybraných produktů ve dvou největších eshopech (Alza.cz a Amazon.de), produkty jsou vybrané zcela náhodně.

 • iPhone 7 32 GB 14 500 Kč v Německu; 16 490 Kč v Česku
 • Xiaomi Redmi 4X LTE 32GB – 3 800 Kč v Německu; 3 899 Kč v Česku
 • Koss Porta Pro – 920 Kč v Německu; 1 040 Kč v Česku
 • Pleny Pampers – 560 Kč v Německu; 590 Kč v Česku
 • Lednice SIEMENS KG49EBI40 – 18 200 Kč v Německu; 19 900 Kč v Česku
 • Vysavač HOOVER REACTIVE RC60PET 011 – 5 400 Kč v Německu; 5 490 Kč v Česku

Některé zboží může být v Německu o poznání levnější než v České republice. Záleží vždy na srovnání konkrétního produktu, ale rozhodně nelze nákupy v Německu kvůli nižší ceně zatracovat.

Jak nakupovat na Amazon.de v Česku?

Německý Amazon je jedním z mála obchodů, který se zaměřuje přímo i na český trh, jako zákazníka Vás tak může potěšit webové rozhraní v češtině i česky komunikující zákaznická podpora.

Doprava nákupu kamkoliv do České republiky z Amazon.de je při objednávce nad 39 € (asi 1 000 Kč) zcela zdarma. Pokud budete objednávat zboží v menší hodnotě, bude Vás doprava stát při standardní lhůtě dodání (4-8 pracovních dnů) 2,49 € (asi 65 Kč). To je srovnatelné s cenami dopravy českých internetových prodejců nebo i mírně nižší.

Je však nutné si dát pozor, protože doprava zdarma při nákupu nad 39 € platí pouze pro službu „Standardní doručení“ (4-8 pracovních dnů), za expresní dopravu (2-4 pracovní dny) si Amazon nezávisle na hodnotě objednávky vezme 5,99 €, respektive 7,99 € za dodání do jednoho dne. Doprava zdarma se také vztahuje pouze na produkty, které má Amazon na skladě a přímo je distribuuje. V eshopu totiž můžete najít řadu produktů jiných obchodníků.

Je také dobré si dát pozor na zobrazovanou cenu zboží na webu. Amazon totiž ukazuje produkty s Německým DPH, které je o malinko nižší než to naše a výsledná cena se tak může lišit. Němci mají k 11.2.2018 dvě úrovně DPH, ta základní je 19 % (oproti našim 21 %) a druhá 7 % na služby, potraviny, léky, atd… (v ČR jsou dvě snížené sazby 15 a 10 %).

Některé produkty Amazon do Česka ani neodesílá, ale tuto informaci máte výrazně napsanou u takovéhoto zboží, neměli byste ji tak přehlédnout.

Pokud budete nakupovat z německé verze Amazonu, tak si nemusíte dělat starosti s placením cla a jiných poplatků, vše je v rámci EU a tyto starosti Vám tak odpadají, to však neplatí u amerického Amazonu!

Tip: Při placení můžete zadat slevový kód, na Kuponeru pro Vás všechny aktuální slevové kódy na Amazon.de shromažďujeme. Můžete tak nějakou korunu navíc ušetřit.

Nákupy v dalších německých obchodech

Nákup v dalších německých eshopech není již tak snadný jako u Amazonu. Musíte si obvykle poradit s němčinou a doručení do Česka je pouze výjimečné. Navíc zde zůstávají problémy, jako je účtování cen s německým DPH.

Pokud se však přesto rozhodnete nakoupit v obchodech, jako je Zalando.de (módní eshopy, které jsou velice oblíbené po celé Evropě, bohužel však zatím nedováží k nám) nebo Tchibo.de, můžete využít služeb společností, které Vám zřídí adresu v Německu a zboží poté za relativně malý poplatek (obvykle okolo 100 Kč, spíše méně) doručí až k Vám domů. Příkladem takovéto služby mohou být mailboxde.cz. Doprava zboží z Německa tak obvykle není velký problém, stejně jako u Amazonu nemusíte řešit clo, protože to díky EU odpadá.

Reklamace a vrácení zboží zboží z Amazon.de

Záruka na zboží v Německu je 2 roky, ale při reklamování zboží více než 6 měsíců po nákupu již musíte dokázat, že závada nevznikla užíváním. Výměna, vrácení zboží nebo reklamace na Amazon.de je poměrně jednoduchá a rozhodně z ní nemusíte mít obavy. Vrátit zboží máte možnost během 30 dnů od doručení a v době Vánoc je navíc toto období ještě prodlouženo. Navíc vrácení z České republiky je zcela zdarma. Níže Vám přikládáme i bodový návod jak vše zvládnout.

 1. Podívejte se na stránku https://www.amazon.de/gp/orc/returns/homepage.html/
 2. Přihlaste se ke svému účtu
 3. Vyberte položky, které chcete vrátit / vyměnit / reklamovat
 4. Vytiskněte si poštovní štítek, který Vám Amazon vygeneruje
 5. Na zabalené zboží nalepte vytisknutý štítek
 6. Balík odešlete, není třeba řešit dodací adresu (ta je na štítku), pouze připište svoji zpáteční adresu. Odeslání balíku je zdarma.

S vším Vám jistě poradí i zákaznická podpora Amazonu, která umí česky, domluvit se tak není velký problém. Vrácení zboží z Amazonu není o nic složitější než v českých eshopech.