NAKUPOVÁNÍ img

Nákupy na AliExpressu: rady, tipy a triky, které možná neznáte

kuponer.cz 05. 10. 2018 1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Čínský e-shop AliExpress patří k největším hráčům na poli světové e-commerce. Pokud sháníte levné zboží z mnoha různých oblastí, můžete se také stát jeho zákazníkem, stejně jako mnoho jiných Čechů. Níže navíc získáte spoustu užitečných informací.

AliExpress: nákupy z Číny

AliExpress je internetové tržiště, které provozuje společnost Alibaba Group. Ačkoli existuje pouze od roku 2010, aktuálně se jedná o jeden z největších čínských internetových obchodů, resp. jde o zprostředkovatele, který spojuje různé prodejce s nakupujícími. AliExpress je dnes velmi populární i na „Starém kontinentu“. Vždyť každý den zasílá do Evropy 1,5 až 2 miliony balíků. Lákadlem pro evropské zákazníky jsou nízké ceny, tedy zejména záruka výhodného nákupu.

AliExpress: nabídka zboží

Podíváte-li se na e-shop AliExpress, sami rychle zjistíte, že nabídka zboží je velmi pestrá. Zákazníci a zákaznice si tu proto mohou pořídit oblečení, šperky, kosmetiku, hodinky, elektroniku, zboží pro dům a zahradu, hračky, sportovní vybavení a mnoho dalšího. V jednotlivých kategorií existuje obrovské množství podkategorií a produktů, takže tu neexistuje snad nic, co byste nenašli. Na druhou stranu musíme už nyní zdůraznit, že u některých výrobků není kvalita příliš valná.

AliExpress: clo, DPH, poštovné a pořizovací ceny

AliExpress nákupy se skutečně vyplatí. Pořizovací ceny jednotlivých produktů mohou být až o polovinu nižší než v evropských e-shopů, a to včetně těch českých. Při nákupu z Číny navíc máte i tu podstatnou výhodu, že se u velkého množství zboží neplatí poštovné. Jeho doprava je totiž dotována čínskou vládou. Pokud si zároveň objednáte menší zásilku, při ceně do 22 eur neplatíte ani DPH. Bude-li cena vyšší, tak sice ano, nicméně vejdete-li se do 150 eur, netýká se vás placení cla.

Upozorňujeme: pro našince je dobrou zprávou, že affiliate partnerem tohoto čínského obchodu je řada českých portálů. Proto můžete využít i různé slevové kupóny a cashback na AliExpress.com, jež mohou už tak nízké ceny pořizovací ceny ještě dále snižovat.

AliExpress v češtině? Žádný problém!

Možná vás překvapí, že e-shop Aliexpress je vůbec nejvíce využívaným internetovým obchodem mezi českými zákazníky. Těm ani tak nevadí delší doba dodání, která může v některých případech činit i dva měsíce. Většina totiž stále ještě dává přednost nízkým cenám před dalšími kritérii. Buď jak buď, nákup usnadňuje skutečnost, že je AliExpress česky. Na webu tohoto giganta e-commere lze totiž jednoduše vpravo nahoře zvolit jako výchozí jazyk (Language) naši mateřštinu. Obchod sice používá pouze Google překladač, takže kvalita českého jazyka v některých částech dosti pokulhává, na druhou stranu k nákupu postačuje.

Mohlo by vás zajímat: nejenže je AliExpress v češtině, ale od letošního roku má také sklad v Jenči u Prahy. Zásilky sice zatím rozesílá pouze do Německa a západní Evropy, nicméně výhledově bude zasílat i českým a slovenským nakupujícím. Ačkoli zde není nabídka ani zdaleka tak široká, ubude problém s dlouhým čekáním na objednanou zásilku.

Další tipy a rady aneb jak nakupovat na AliExpress?

Vzhledem k tomu, že je na e-shopu AliExpress čeština, nákup není pro našince nikterak složitý. Samotný výběr zboží se koneckonců nijak neliší od většiny českých internetových obchodů. Určité problémy sice mohou nastat u platebního procesu, který už v češtině není, nicméně stačí vědět, že jednotlivá políčka vyplňujete bez diakritiky, Zip/Postal Code je PSČ a Security Code zase třímístný bezpečnostní kód na zadní straně platební karty. Vše ostatní zvládne vyplnit snad každý.

Ačkoli je zboží na AliExpressu levné, nikoho nepotěší, přijde-li mu výrobek, který má své mouchy. U oblečení to je třeba jiná barva, nebo nevyhovující velikost. Rozkliknete-li si tedy daný produkt, prohlédněte si důkladně celou stránku včetně fotogalerie. Pří nákupu módy by pak měla být samozřejmostí tabulka velikostí. Kvalitní prodejci pak skutečně poskytují detailní fotografie a podrobnou tabulku velikostí. Toto je samozřejmě nutné učinit i v českých a dalších e-shopech, ovšem především v čínských internetových obchodech platí ono příslovečné „dvakrát řež a jednou měř“.

Jak už jsme několikrát zmínili, e-shop AliExpress láká především nízkými cenami, a to i skrze slevové akce a možnost cashback. Největší akcí, které se týká velkého množství prodejců, je ale tzv. Global Shopping Festival neboli AliExpress Day. Tomu předcházejí různé další slevy, soutěže a hry, nicméně v „den D“ mnozí prodejci zlevňují až o 90%! Akce se koná vždy 11. 11., což je Single’s Day, tedy čínský svátek všech nezadaných (ty symbolizují čtyři jedničky v datu). Díky době konání i obsahu akce se vlastně jedná o čínskou obdobu Black Friday, tedy populární slevové akce amerických a evropských e-shopů.

Na závěr ještě doplňme, že při Aliexpress nákupech nelze očekávat zázraky, s čímž musíte počítat. Jistě, lze tu pořídit kvalitní zboží, nicméně jiné mohlo být vyrobeno či ušito pouze podle fotek z evropských či amerických e-shopů. Dodací lhůta se navíc obvykle pohybuje mezi 25 a 50 dny. Pokud si tedy budete stěžovat, že jste dostali zásilku až za měsíc a půl a její obsah navíc nemá jakost značkových produktů, příště raději nakupujte jinde. Ušetříte si čas a nervy…

Tip na závěr: objednat zboží za příznivé ceny si nemusíte pouze na AliExpressu. Nákupy z Číny totiž můžete učinit i na dalších ověřených e-shopech.