Clo při nákupu v zahraničí


Celní poplatky při nákupu v zahraničí zajímají stále více Čechů, protože ti objednávají zboží mimo tuzemské e-shopy častěji a častěji. Rozhodující je, odkud k vám balíček poputuje, stejně jako to, kolik objednané zboží stojí. 

RegistraceCelní poplatek

Clo neboli celní poplatek je finanční částka, která je vybírána státem při přechodu zboží přes jeho hranice, což upravuje celní zákon a kontroluje celní správa. Důvodem je ochrana vlastního trhu před zbožím ze zahraničí. Cla lze dělit několika způsoby. Jeden z nich je člení na vývozní (nepříliš rozšířená platba za vyvezené zboží), dovozní (dovozené zboží) a tranzitní (projíždějící zboží). Na tomto místě nás bude zajímat pouze druhá varianta, která se týká placení cla při nákupu v zahraničí.

Nakupování v zahraničí 

Nakupování v zahraničních e-shopech je v současné době zcela běžné a uchyluje se k němu stále více Čechů. V roce 2018 objednalo zboží či služby v zahraničních internetových obchodech 1,1 milionu obyvatel České republiky, což byla čtvrtina všech nakupujících on-line. E-shopy mimo hranice ČR lákají zákazníky především nízkými cenami a často i širším výběrem. Co se týče samotného placení cla, podstatné je, zda nakupujete v rámci Evropské unie, anebo v zemích mimo EU.

Nakupování v rámci EU

Pokud nakupujete zboží v rámci Evropské unie, placení cla vás zajímat nemusí, protože se vás týkat nebude. Existují ovšem jisté výjimky. Pokud nakoupíte v e-shopu, který sice sídlí v některé ze zemí EU, ale zboží k vám bude dopracováno ze skladu mimo území Evropské unie, budou se cla týkat stejná pravidla jako u nákupu v internetovém obchodě mimo EU (viz níže). Platí to však i naopak. Učiníte-li nákup v e-shopu mimo EU, který zde ale má sklad, placení cla se určitě vyhnete. 

Nakupování mimo Evropskou unii

Češi byli nejprve k nakupování v e-shopech poněkud skeptičtí. Postupem času se však naučili objednávat zboží on-line a v současné době nejenže nemají nejmenší problém nakupovat v zahraničí, ale nevadí jim ani e-shopy ze zemí mimo území Evropské unie. Došlo to dokonce tak daleko, že aktuálně Češi využívají více čínské internetové obchody než ty v EU či USA. K tomu ostatně odkazují i čísla, neboť desetina všech Čechů nakupujících on-line vloni objednávala zboží v e-shopech mimo Evropskou unii.

Obliba čínských internetových obchodů je způsobena tím, že mají obvykle velmi nízké ceny a zákazník navíc často nemusí platit ani poštovné, které místním e-shopům dotuje čínská vláda. Cena zboží proto může být výrazně nižší než při nákupu v EU či přímo v ČR. Jenže velmi záleží na tom, kolik bude objednané zboží stát. Pokud totiž překročíte určitou částku, budete muset zaplatit clo (a DPH). Jak konkrétně se hodnota balíčku promítne do těchto poplatků?

 • Bude-li objednané zboží stát 0 až 22 eur, můžete být v klidu – nebudete platit ani clo, ani DPH (daň z přidané hodnoty).
 • Pokud však hodnota balíčku překročí 22 eur, clo se vás sice stále netýká, ale už je nutné zaplatit DPH (sazba činí 21 %).
 • Jestliže bude balíček dražší než 150 euro, už se vám nákup mimo EU tak úplně vyplatit nemusíte, protože budete platit jak DPH, tak clo.

Jaká je výše cla?

Pokud vás zajímá výše cla, rozhodující roli hraje sazební zařazení zboží celní správou, takže sazba není jednotná, což může být poněkud matoucí. Na druhou stranu existují nástroje, díky kterým si můžete poměrně jednoduše zjistit, jaká bude sazba cla u zboží, které budete objednávat.

 • TARIK – EK. Nástroj, který obsahuje dovozní cla, stejně jako podmínky pro dovoz zboží.
 • TARIK – CZ. Obdobný nástroj, který je ale o něco více přizpůsobený našemu prostředí. 

Ať už vám bude vyměřena jakákoli výše cla, budete jej muset zaplatit. To zní sice naprosto samozřejmě, ale vždy tomu tak nebylo. Až do 30. dubna 2016 platilo, že pokud výše vyměřeného cla nepřekročila částku 10 eur, bylo vám odpouštěno. V současné době jej však budete muset zaplatit, i kdyby činilo menší desítky korun

Clo a poštovné 

Hovoříme-li o clu v závislosti na hodnotě objednávaného balíčku, musíme zdůraznit, že se výše uvedené částky týkají pouze vlastní hodnoty zboží! Z toho vyplývá, že se případné poštovné do této částky nezapočítává. Na druhou stranu to opět není tak jednoduché. Clo platit nebudete, když bude např. cena balíčku 155 eur a 6 eur z této částky bude tvořit poštovné (zaplatíte pouze DPH, a to z částky 155 eur). Jestliže však bude stát balíček 155 eur a poštovné z toho činí pouze 4 eura, clo nejenže zaplatit musíte, ale už se vypočítává z částky 155 eur!

Dejte si pozor na výjimky

Ačkoli se výše uvedené informace vztahují na většinu zboží, existují produkty, na které se daná pravidla nevztahují. Konkrétně se jedná o alkoholické výrobky, tabák a tabákové výrobky, stejně jako o parfémy a toaletní vody. Budete-li v zahraničí kupovat zboží z jedné z těchto kategorií, musíte počítat s tím, že nejsou osvobozeny ani od DPH, ani od cla. Vůbec tedy nezáleží na tom, kolik bude balíček ze zahraničního e-shopu stát, clo budete platit v každém případě. 

Navíc byste si měli dát pozor i na některé geografické výjimky. Výše už jsme uvedli, jak je to s nákupem v zahraničních e-shopech a důležitostí toho, kde se nachází sklady, odkud k vám bude zboží putovat. Tak například známé čínské on-line tržiště Aliexpress vám dokáže poslat spoustu věcí z EU skladu, takže nebudete muset nejen platit celní poplatky ani DPH, ale odpadá rovněž dlouhá čekací doba, která je při nákupech v Číně obvyklá.

 Aby to však nebylo tak jednoduché, i v rámci Evropy jsou některé oblasti z celního území vyňaty. Na zásilky je pak nahlíženo, jakoby k vám putovaly mimo území Evropské unie. Pokud např. nakoupíte v Německu, clo vás týkat nebude. To však neplatí pro ostrov Helgoland. Stejná situace panuje např. v Itálii, kdy se do celního prostoru nepočítá území Livigno atd. Před nákupem si tedy raději zjistěte, zda k vám objednané zboží neputuje ze skladů mimo celní území, abyste nebyli nemile překvapeni.

Kdy se tedy (ne)platí clo a DPH?

 • Zásilka, která dosahuje hodnoty do 22 eur, je osvobozena od cla i DPH.
 • Pokud se cena zásilky pohybuje mezi 22-150 eury, musí se platit DPH
 • Pro zásilku nad 150 eur platí, že se musí doplácet clo i DPH

Výše DPH (daň z přidané hodnoty) je pro Českou republiku 21 % a vypočítává se z celkové ceny zboží (včetně cla) + ceny dopravy.

Příklad oblíbených eshopů ze zahraničí

Ať už řešíte clo a DPH z Číny, nebo jakékoliv jiné země, uvedené normy jsou pro všechny stejné. Přistupujte však ke každému nákupu individuálně. Zkontrolujte odkud je zboží odesíláno, pokud musíte platit dopravu/poštovné a hlídejte si skryté poplatky.

AliExpress

Stejně jako u jiných čínských obchodů je AliExpress oblíbený hlavně díky velkému výběru zboží a nízkým cenám. Funguje na principu online tržiště, kde své výrobky prodávají tisíce obchodníků. Výhodou je, že se u většiny zboží nemusí platit doprava. Clo a DPH na AliExpresu se počítá stejně jako u ostatních e-shopů. 

Pamatujte tedy na hranice cen uvedené výše a dobře si promyslete, zda je pro vás nákup skutečně výhodný.

Tip: Při nákupu na Aliexpressu můžete využít i cashback a získat několik procent z ceny nákupe zpět, na bankovní účet. Před nákupem se podívejte na slevové kupony a cashback na Aliexpress.

eBay

Podobně jako AliExpress je ebay online bazar, kde si vybíráte zboží od prodejců z celého světa.

Platí se na ebay clo?

Jak bylo řečeno v úvodu, clo a daň z přidané hodnoty se vztahuje na země mimo Evropskou unii. Pokud si tedy najdete obchodníka sídlícího v Evropě, nemusíte si lámat hlavu s doplácením zmíněných poplatků. Stojí za to, se podívat na německou verzi: www.ebay.de

Amazon

Jedná se o velice známý americký internetových obchod. Jeho zakladatel Jeff Bezos je momentálně nejbohatším člověkem světa.

Platí zde stejná pravidla jako pro clo a daň z Číny, proto opět doporučujeme nejdříve navštívit německou nebo anglickou verzi: www.amazon.de, www.amazon.co.uk.

Před nákupem na Amazon.de zkontrolujte aktuální slevové kupony na Amazon.

GearBest

Je čínský e-shop, který se zaměřuje v prvé řadě na elektroniku. Jedná se znovu o internetové tržiště, proto je dobré si vždy přečíst recenze jednotlivých prodejců.

Doprava je ve většině případů zdarma nebo jen za symbolickou cenu. Clo na GearBestu se opět doplácí podle hodnoty zásilky. Má však několik skladů i v Evropě, při troše štěstí budou mít vaše zboží na jednom z nich.

Také na Gearbest.com můžete využít slevové kódy a cashback a zlevnit si celý nákup.

Kdy se vyhneme celému procesu celního řízení?

Nejprve to pozitivní. Pokud je váš balíček ze země Evropské unie nebo přichází z evropského skladu, není třeba si dělat starosti. To stejné platí, pokud je hodnota zásilky do 22 eur. Neřešíte DPH ani clo a jen se těšíte na pošťáka.

POZOR: Některé neověřené e-shopy vám mohou nabídnout podhodnocení balíku, abyste se vyvarovali proclení zboží. To znamená, že vám na fakturu uvedou nižší cenu, než je skutečná. Určitě na takové fígle nepřistupujte. Celníci zásilky rentgenují a dobře si takové podvody hlídají.

Postup celním řízením

Složitější bývá, když se nevlezete do limitu k osvobození od proclení zboží. Místo balíčku vám přijde:

 • Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí
 • žádost o elektronickém zasílání Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí
 • fotografie balíku
 • důvody dovozu 
 • plná moc k zastupování Českou poštou. 

Pokud se rozhodnete vyřídit si vše sami, budete se muset dostavit na adresu v dopise (v Praze) spolu s potřebnými dokumenty a penězi. V druhé variantě se můžete nechat zastupovat poštou, ale počítejte s doplatkem 192 Kč.

V obou případech budete potřebovat několik informací:

 • skladové číslo
 • podací číslo
 • doklad o platbě – výpis z účtu/PayPal, kolik jste za zásilku zaplatili
 • doklad o druhu a ceně zboží – printscreen z e-shopu nebo faktura
 • vyplněná plná moc – jen pokud se rozhodnete, že se chcete nechat zastupovat
 • prohlášení o druhu zboží – zásilka je určena pro osobní potřebu, je neobchodního charakteru, o jaké zboží se jedná

Všechny příslušné dokumenty posíláte buď na e-mail: sklad.praha120@cpost.cz, nebo formou dopisu na adresu: Pošta Praha 120, odbor celní deklarace, Plzeňská 139, 220 00 Praha 5 – Košíře.

Pokud nebydlíte v Praze nebo jejím okolí, bude pro vás pravděpodobně výhodnější se nechat zastupovat Českou poštou. Myslete ale na to, že plná moc platí na dobu neurčitou. V případě, že byste se příště už nechtěli nechat zastupovat, je nutné zplnomocnění zrušit.