NAKUPOVÁNÍ img

Jaké jsou triky prodejců na Aliexpress.com a jak nenaletět při nákupu?

kuponer.cz 27. 06. 2019 1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Nákupy na Aliexpress.com jsou v České republice stále populárnější. Pestrý výběr i nízké ceny zaujmou většinu nakupujících. AliExpress je navíc velmi bezpečné online tržiště, přesto byste měli být obezřetní a nenaletět některým prodejcům na jejich triky. 

Triky prodejců na Aliexpress.com

AliExpress je online tržiště, které provozuje čínská společnost Alibaba Group. Dochází zde k propojení prodejců a nakupujících z celého světa. Pro české zákazníky se dokonce jedná o nejčastěji využívaný internetový obchod. Při nákupu byste se ovšem měli mít na pozoru. Stále jde především o peníze a někteří prodejci zkoušejí na zákazníky různé finty v honbě za co nejvyšším ziskem. Ještě než si tedy objednáte zboží, přečtěte si, jaké jsou triky prodejců na Aliexpress.com a jak nenaletět při nákupu.

Prodejce si důkladně prověřte 

Při nákupu na Aliexpress.com je možné učinit již před samotnou objednávkou několik kroků, jak eliminovat některá rizika. Pokud u nějakého prodejce nakupujete poprvé, určitě si jej prověřte. Hodnocení by nemělo klesnout pod 90 % a můžete si přečíst i recenze zákazníků. Pokud o daném prodejci taková fakta chybí, zkuste použít vyhledávač. Nenajde-li ani Google prakticky žádné informace, mělo by to být pro vás znamením, ať raději nakoupíte jinde.  

Neskočte prodejcům na lep

Ačkoli se zákazníci nákupů na zahraničních e-shopech dříve obávali (a o to víc čínských), takové starosti už jsou tytam. Objednávky z podezřelých obchodů sice nedoporučujeme, AliExpress ovšem garantuje vrácení peněz, jestliže vám zboží nedorazí, anebo přijde poškozené. Stačí otevřít spor a dodat nějaké důkazy (např. fotky u poškozených produktů). Ovšem pozor! Někteří prodejci se vás možná budou snažit přesvědčit, abyste spor uzavřeli, že vám vrátí peníze až potom. Na to v žádném případě nepřistupujte! Spor se totiž uzavírá automaticky, a to když dostanete peníze nazpátek. 

Důvěřujte, ale prověřujte 

Objednávky na AliExpressu platíte předem platební kartou. Ačkoli to nezní bezpečně, prodejce nedostane peníze dřív než zákazník zboží, jehož příjem musí nejprve potvrdit. Někteří prodejci vás ovšem mohou poňoukat, abyste takové potvrzení učinili, protože balíček musí být každým dnem u vás. Ačkoli doba dodání z Číny může být delší, pokud čekáte už několik měsíců, balíček vám s největší pravděpodobností nedorazí. Po objednávce si tedy mj. okamžitě prověřte sledovací číslo balíčku. Možná zjistíte, že vůbec neexistuje.

Prověřte si i kvalitu zboží

Chytří prodejci chtějí mít spokojené zákazníky. Existují i ovšem i takoví, kteří se snaží prodat za každou cenu. Ačkoli zboží z Číny určitě nemusí být nekvalitní, není výjimkou, že se jedná pouze o kopii originálu. Před nákupem si tedy pořádně prohlédněte fotografie produktu, což platí především pro boty a oblečení, přečtěte si recenze od předešlých zákazníků apod. Pokud objednáte na „první dobrou“, může se jednoduše stát, že budete po rozbalení balíčku poněkud rozčarováni. 

Nenechte se napálit

Ani levné nutně neznamená nekvalitní, jak se někteří lidé domnívají. Jenže nakupovat např. oblečení na dálku může být poměrně riskantní, protože vám nemusí sednout. Přečtěte si proto všechny informace o daném produktu, které prodejce uvádí. U oděvů se tedy nezaměřujte pouze na vzhled (viz výše), ale také na velikost. Nezřídka se stává, že v popisu a parametrech naleznete dva odlišné rozměry u jednoho produktu. Pak neváhejte kontaktovat prodejce a doptejte se na vše, co vás zajímá. Pokud se vám jeho vystupování nebude zdát důvěryhodné, nakupte raději jinde. 

Pozor na „Dopravu zdarma“

Na AliExpressu lze objednat takřka 90 % produktů s dopravou zdarma, protože dodání je dotováno čínskou vládou. Někteří prodejci sice nabízejí dopravu zdarma, ovšem její cena je zahrnutá již v samotné ceně zboží. Ověřte si proto, zda jiný prodejce nemá v nabídce stejný produkt s dopravou zdarma za nižší cenu. Pokud ano, budete vědět, že se vás první obchod možná snažil napálit a raději v něm nyní ani propříště nenakupujte, protože se vám to pravděpodobně nevyplatí.