LIFESTYLE img

3 nejlepší cyklotrasy po Evropě. Kam vyrazit přes prázdniny na kolo?

kuponer.cz 27. 06. 2018 1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Pokud Vás nebaví pasivní odpočinek na pláži v Chorvatsku a preferujete nějaký aktivní způsob trávení dovolené, můžete vyrazit na kole po Evropě! Českem prochází spousta skvělých cyklotras, které rozhodně stojí zato vyzkoušet, zde jsou naše tipy na ty nejlepší. Tento článek slouží spíše jako seznam tipů na hezké trasy, komplexní informace o cyklostezce najdete na jejich oficiálních stránkách, na které také odkazujeme.

Alpe Adria

Neboli cesta k „Adriatickému“ (jaderskému) moři vede oficiálně ze Salzburgu do italského přímořského letoviska Grado. Celá trasa je dlouhá 420 kilometrů, terén není moc náročný až na dvě stoupání přes Alpské vrcholy (první je relativně strmé a vysoké, druhé již spíše odpočinkové). Rakouská část cyklostezky je výborně značená a provede Vás přes krásná údolí a rakouskou přírodu. Místy musíte jet i po silnici, ale opravdu všude v Rakousku jsou speciální pruhy pro cyklisty a stejně většinu času budete mimo silniční koridory.

Na konci Rakouska začíná stoupání, které vás zavede až do malebného města Bad Gastein v nadmořské výšce 1 000 metrů (poté ještě asi 300 metrů „nastoupáte“). Zde rozhodně doporučujeme zastávku, protože Bad Gastein je klasické město z pohlednic, dokud neuvidíte na vlastní oči, neuvěříte.

Bad Gastein, město jako z pohlednice

Po zdolání stoupání doporučujeme využít speciální vlak a projet skrze tunel na druhou stranu hor. Kdybyste se rozhodli vše ušlapat sami, zajedete si odhadem 200 km přes Grossglockner. Vlak běžně přepravuje i auta, protože cesta kolem hory je jinak opravdu velká zajížďka 🙂

Nejzajímavější část celé cesty však je na začátku Itálie, hned poté, jak zdoláte druhé stoupání. Najedete na starou železniční trať, která se táhne horami a je předělané na cyklostezku (celý sklon trasy je pouze z kopce, takže se můžete nechat jen vést).

Stará železniční dráhy, Alpe Adria

Do cílové destinace dojedete asi během 5 dnů, po cestě je řada penzionů a kempů, kde se můžete ubytovat, přestože málokdy někoho na trase potkáte, jde o celkem frekventovanou cestu a ubytování i kempy s cyklisty počítají.

K dopravě do Salzburgu můžete využít kombinaci autobusu (Regiojet, přivezou Vám i kola) do Vídně a poté vlakem do Salzburgu. Nazpět lze jet z Udine opět autobusem (Regiojet).

Grado, cílová destinace cesty

Podunajská cyklostezka

Podunajská cyklostezka je jednou z nejoblíbenějších cest v Evropě. Celková délka trasy je asi 1 250 kilometrů, ale je rozdělená na tři části podle zemí, kterými prochází. Celá stezka je rovinatá a převýšení je opravdu minimální, nejedná se tak o žádnou náročnou cestu a rozhodně je trasa vhodná i pro rodiny s dětmi. Za vyzkoušení stojí především německá část cyklostezky, která je dlouhá 590 kilometrů (celé po rovině) a začíná ve městě Donaueschingen, na jihozápadě Německa a vede do Passova, poblíž českých hranic. Je proto na zvážení, zda nezvolit cestu opačnou, tedy z Passova do Donaueschingenu.

Z Prahy se můžete do Passova dostat třeba autobusem společnosti Flixbus, cesta trvá asi 8 hodin a je možnost zvolit i noční linku.

 

Stezka vede krásnou krajinou, ale hlavně přes řadu historických měst, jako jsou Mühlheim, Scheer, Riedlingen a především pak Ulm. Podél celé stezky jsou kempy, ubytovací zařízení a restaurace, které jsou na cyklisty připravené. Nutno říci, že je potřeba počítat s vyššími cenami (na Německo nic neobvyklého) oběd pro jednoho Vás může vyjít na cca. 12 euro. Celou cestu můžete zvládnout za 4 až 5 dnů, pokud se chcete někde zdržet, je lepší počítat s týdnem.

Historické město Ulm
  • Délka 590 km
  • 4-5 dnů cesty
  • Doporučená zastávka ve městě Ulm
  • https://regiondunaj.cz/cz/
  • Rovinatá cesta

Z Brna do Vídně

Pokud hledáte nějakou kratší trasu, je cyklostezka Brno – Vídeň ideální volba. Potkáte zde sice více turistů než na námi prvně zmiňované, ale celých 160 km ujedete během dvou dnů. Pokud vyjedete ráno a nebudete dělat dlouhé zastávky, neměl by být problém to zvládnout i za jeden den. Bohužel, na cestě se nevyhnete silnicím, které tvoří přejezdy mezi navazujícími stezkami jen pro cyklisty, provoz je na těchto komunikacích trochu větší a musíte s tím počítat.

Cestu lze rozdělit na dvě části, region jižní Moravy a dolnorakouský Weinviertel. Oba tyto regiony jsou známé pro svoji vinařskou kulturu, prostředí vinic a sklípků přidává trase na atraktivitě. Kromě toho zde je řada penzionů a restaurací, které jsou na turisty připravené. Můžete tak své cestě přidat i gastronomický rozměr.

V okolí je řada atraktivních cílů pro turisty. Za zmínku stojí určitě aquapark v Pasohlávkách, přes které cyklostezka přímo vede. Malou zajížďkou se můžete dostat také do Mikulova, kde je krásný zámek nebo na rakouské straně hranic stojí za návštěvu historické městečko Mistelbach s asi jedenácti tisíci obyvatel.

mapa cyklotrasy

Pokud chcete cyklostezku projet jen jedním směrem doporučujeme pro přepravu využít autobusy Regiojet nebo Flixbus.

  • 160 km
  • 1 den cesty
  • Oblast proslulá vínem
  • http://www.brnoviden.cz/
  • Cesta je bez větších převýšení

Cyklistické vybavení

Pokud potřebujete obměnit nebo jen doplnit své cyklistické vybavení před nějakou delší cestou, můžete využít cashback a aktuální slevový kód na Bikero. Z dalších slev můžete využít třeba slevy na Insportline nebo na Sportobchod.