NAKUPOVÁNÍ img

Prodej léků přes internet v České republice

kuponer.cz 15. 09. 2018 1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Ta tam je doba, kdy jste museli kvůli každému léku do kamenné lékárny, v níž bylo často nutné vystát frontu. V současné době totiž existuje řada internetových lékáren. Při online nákupu léčiv byste ovšem měli být obezřetní…

Jak prodej léků přes internet v České republice funguje?

E-maily, které nabízejí zázračné pilulky na rozličné neduhy, dostává alespoň jednou za čas snad každý z nás (stejně jako se stala většina z nás milionáři). Tyto zprávy už v posledních letech naštěstí končí ve složce Spam, nicméně stále chodí a jejich autoři slibují, že muži budou mít jako mávnutím kouzelného proutku dlouhotrvající erekci, ženy shodí jednoduchou cestou přebytečné kilogramy a příslušníkům obou pohlaví se zvýší inteligenční kvocient o několik bodů. Tyto prášky však bývají nejen neúčinné, ale někdy také nebezpečné. Obdobným nabídkám se proto obloukem vyhněte.

Doporučujeme: pokud vás nevyžádaná obchodní sdělení podobného charakteru skutečně obtěžují, můžete je nahlásit na ÚOOÚ (Úřad pro ochranu osobních údajů). Je-li jejich odesílatel z České republiky, může dostat nemalou pokutu.

Prodej léků přes internet v České republice, má-li být legální, podléhá několika nařízením. Tak například je mohou prodávat pouze schválené kamenné lékárny, což má zaručovat kvalitu a bezpečnost nabízených léčiv. Online pak mohou být samozřejmě objednávány pouze volně prodejné léky (tzn. bez receptu), a to za splnění legislativou stanovených podmínek. Nad vše přitom dohlíží Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jenž je podřízen Ministerstvu zdravotnictví České republiky.

Internetové lékárny v Česku. Proč u nich lidé nakupují?

První internetová lékárna vznikla v roce 1999. Nesla příznačný název Lekarna.cz a existuje dodnes. Na online trhu tedy působí téměř 20 let. Po této první internetové lékárně samozřejmě následovaly další a zákazníci začali stále častěji využívat jejich služeb. Online nákup je totiž obecně cenově výhodnější a zároveň výrazně pohodlnější. Internetová lékárna DocSimon proto mj. láká na jednoduché heslo: „Zůstaňte doma“. DocSimon internetový prodej navíc nezahrnuje pouze léčiva, ale také doplňky stravy, sportovní a zdravou výživu apod., čímž se ostatně neliší od dalších podobných subjektů.

Mezi další úspěšné internetové lékárny v Česku patří např. Pilulka e-shop, který nabízí i přes 1 300 odběrných míst. Léky si tak lze vyzvednout v široké síti Zásilkoven, na pobočkách České pošty a zboží si lze rezervovat i v kamenných prodejnách (lékárna Pilulka Praha, Brno apod.). Jak už jsme zmínili, důvodem online nákupu často bývají nižší ceny. Pokud navíc zákazníci využijí slevový kupón Pilulka, případně akce dalších internetových lékáren, mohou zaplatit ještě méně.

Kde ale hledat akce jednotlivých e-shopů s léky? Nalézt je můžete v letácích (např. DrMax leták), ale prodejci o nich pochopitelně informují přímo na svém webu. Stačí tedy kupříkladu pravidelně navštěvovat DrMax e-shop a zde sledovat sekci Akce a slevy. Výhodou online nákupu léků je v neposlední řadě i širší sortiment produktů. Navštívíte-li např. Benu lékárnu a následně si nabízené zboží porovnáte s nabídkou Benu e-shopu, obrázek si rychle uděláte sami. Léky si v každém případě můžete jednoduše vybrat a objednat také na sLeky.cz a v mnoha dalších internetových lékárnách.

Mohlo by vás zajímat: podle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv aktuálně existuje kolem 130 lékáren, které se věnují zásilkové výdeji. 12 z nich má přitom nahlášen i výdej do zahraničí.

Můžeme očekávat online prodej léků na recept?

V první čtvrtině roku 2018 se objevila zpráva, že Ministerstvo zdravotnictví České republiky uvažuje o tom, že umožní zásilkový prodej léků na recept. To by usnadnilo přístup k takovým léčivům pro pacienty a zároveň zvýšilo zisky internetových lékáren v ČR. N druhou stranu ne všichni jsou s tímto návrhem zadobře. Dlouhodobě se proti takovému kroku staví Česká lékárnická komora, jejíž zástupci hovoří o možných rizicích. Podle jejich výzkumů navíc nepovažuje takový prodej za bezpečný tři čtvrtiny lidí. Pokud by každopádně k této změně přeci jen nakonec došlo, bylo by to otázkou několik let. Brzy tedy určitě nepřijde.

Při nákupu léků přes internet neriskujte!

Na závěr se ještě vraťme na začátek našeho článku o prodeji léků přes internet v České republice a doplňme, že byste při jejich nákupu měli být obezřetní. Kromě spamů v e-mailu lze totiž v současné době na internetu nalézt inzeráty, které nabízejí online prodej léků na předpis. Jak je ale patrné z předešlých řádků, takový postup je aktuálně nelegální. Přesto se k tomuto obchodu někdy přidávají lékaři a lékárníci. Ti, stejně jako prodejci ovšem riskují soudní řízení a vysoké tresty.

Bohužel u nás stále existuje velké množství lidí, které si léky kupuje na internetu tzv. načerno. Ačkoli se tím vystavují výrazným rizikům, pro řadu Čechů je při nákupu stále rozhodující nejnižší pořizovací cena. Jenže tito lidé nejenže podporují ilegální obchod s léčivy, ale vystavují se opravdovému nebezpečí. Mnohé z prodávaných léků jsou totiž padělky. Nechcete-li tedy riskovat někdy až fatální zdravotní potíže, tomuto byznysu se raději obloukem vyhněte.

Tip na závěr: léky na recept online z výše zmíněných důvodů rozhodně nekupujte. Pokud chcete mít jistotu nákupu u schválené internetové lékárny, najděte si ji v databázi na webu Olecich.cz, který provozuje již několikrát zmíněný Státní ústav pro kontrolu léčiv.