BYDLENÍ img

Jak vybrat pračku? Porovnání a návod

kuponer.cz 10. 04. 2019 1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Recenze praček ukazují, že si lze v současné době pořídit velké množství kvalitních spotřebičů. My se však nezaměříme jen na porovnání praček, ale také na co si dát při nákupu pozor a jaké parametry sledovat.

Nejlepší pračky 2019 – test praček s předním i horním plněním

Podíváme-li se na různé srovnávací recenze praček, můžeme si udělat obrázek, jakou nejlepší pračku si lze aktuálně pořídit. Samozřejmě záleží na typu, parametrech a vašich finančních možnostech. Ne každý chce totiž do elektrospotřebičů „vrazit“ veškeré rodinné úspory.

Začneme-li pračkami s horním plněním, v současné době patří k tomu nejlepšímu, co si můžete pořídit, AEG ÖKOMix L8FEC49SC. Ta se totiž v porovnáních praček často pohybuje na čelních místech. Mínusem ovšem může být cena, protože ji aktuálně seženete za cca 20 000 Kč. Přesto vyniká kvalitou praní, spotřebou i hlučností.

Pokud ovšem nechcete platit tolik peněz, samozřejmě existují levnější alternativy. Aktuálně je asi nejlepší pračkou v poměru cena/výkon AEG Lavamat 76270SL, jež stojí něco málo přes 9 000 Kč.

Mezi pračkami s horním plněním vyniká AEG ProSteam LTX7C562C, nicméně vyjde na minimálně 14 000 Kč. Zajímavou alternativu tak představuje Zanussi ZWQ 61215WA, která stojí necelých 6 000 Kč. Ačkoli se jedná o produkt pro spíše nenáročné uživatele, jednotlivé testy praček ji často řadí velmi vysoko.

V současné době si lze pořídit také kombinovanou pračku se sušičkou, která je praktická a šetří váš čas. V tomto ohledu chceme upozornit alespoň na Whirlpool TDLR 65230 ZEN. Ačkoli si možná budete muset zvykat na hlučnost pračky, tento produkt disponuje velmi nízkou spotřebou a navíc jej lze sehnat za cenu i pod 10 000 Kč.

Jakou zvolit velikost pračky?

Prostory interiéru nebývají nafukovací. Při srovnávání praček se tedy nejprve zaměřte na velikost. Obecně platí, že pračky s horním plněním se hodí spíše do domácností, kde lidé bojují s nedostatkem místa. Bývají totiž užší (45 až 50 cm), vyšší (to může vyhovovat lidem, jež mají problémy se zády) a navíc není potřeba řešit prostor na otevírání dvířek. Pračky s předním plněním jsou obvykle rozměrnější (šířka zhruba 60 cm), nicméně existují i slim varianty, které šetří prostor.

Zaměřte se i na kapacitu pračky

Při porovnání praček enormně záleží i na kapacitě bubnu, která by se měla odvíjet od počtu členů domácnosti. Pro solitéry stačí pračky s nižší kapacitou (5 kg), naopak pro početnější rodiny jsou vhodné modely s kapacitou 8 kg. Na trhu ovšem existují i produkty s objemem 12 kg.

Podstatná je i spotřeba energie

Speciální značky na pračce (tzv. energetické štítky) vám oznamují, kolik dané výrobky spotřebují energie. Ačkoli se tyto hodnoty pohybují od A do G, v současné době se nesmí prodávat produkty s nižší energetickou třídou než A+. Nejlepší pračky jsou ovšem A+++, neboť šetří nejen vaši peněženku, ale také životní prostředí, což je dnes velmi aktuální téma.  

Další faktory důležité při srovnání praček

  • Hlučnost pračky. Aktuálně se hlučnost praček pohybuje okolo 50 dB, při ždímání potom kolem 75 dB. Tato hodnota by přitom neměla být vyšší než 78 dB, což platí především pro bytové domy, kde byste mohli praním obtěžovat sousedy.
  • Funkce. Pračky 2019 disponují různými programy, které jsou praktické a zajišťují efektivní praní. Čtete-li tedy recenze praček, zaměřte se i na konkrétní funkce.
  • Přehlednost. Ne každému se chce studovat složité manuály. Platí tedy, že značky na pračce u jednotlivých tlačítek mají být srozumitelné. Výhodou je v tomto ohledu také LCD displej.
  • Pračka se sušičkou. Jak už jsme naznačili výše, dnes si lze bez problémů pořídit pračku se sušičkou. Sušička šetří čas, na druhou stranu pro ni musíte mít vymezený prostor, což v kombinaci s pračkou odpadá. Sušení pak nicméně bývá méně kvalitní než v případě samostatného zařízení.
  • Rychlost otáček. Tento parametr je důležitý pro sušení prádla, neboť platí, že čím vyšší rychlost, jež se pohybuje od 1 000 do 1 600 otáček za minutu, tím rychlejší uschnutí. Vyšší rychlost má ovšem i své nevýhody – prádlo budete muset déle žehlit, bývá totiž zmačkanější.

Jak vyčistit pračku?

I v nejlepších pračkách se usazuje vodní kámen, navíc se mohou objevit plísně a další nečistoty a vše navíc obvykle doprovází nepříjemný zápach. To se samozřejmě podepisuje na kvalitě praní. Proto byste měli pravidelně pračku čistit. Buben a hadici můžete kupříkladu vyčistit pouze za pomoci octa a jedlé sody. Zaměřit byste se ovšem měli i na dávkovač aviváže a prášku na praní, stejně jako na filtr a těsnění. Pokud si nejste jistí, jak vyčistit pračku, podívejte se do manuálu.

Jak opravit pračku?

Zatímco některé menší potíže opravíte svépomocí (pokud např. pračka skáče, zkontrolujte, zda stojí zcela rovně), další opravy praček už tak snadné nejsou a měli byste je svěřit do rukou kvalifikovaných odborníků. Jistě, domácí kutilové si možná troufnou i na větší závady, nicméně některé zásahy mohou napáchat více škody než užitku. Raději vám tedy doporučujeme neriskovat